1944nda aasta põgenemine ja Shetlandi süstik - 1951. aasta ÜRO põgenikekonventsiooni kujundajad 2017

1944. aasta põgenemine Eestist ja Shetlandi bussi nimelised operatsioonid Teise maailmasõja ajal on Euroopas laiemalt üsna vähetuntud sündmused, ometi on nad mõjutanud ja kujundanud olulisel määral Euroopa ajalugu. Hinnanguliselt põgenes 1944. aastal 80 000 eestlast teise nõukogude okupatsiooni eest (ligikaudu 6-8 % neist hukkus teekonnal) . Shetlandi bussi abil liikusid aga sajad agendid ja pagulased Shetlandi, Šotimaa ning Saksamaa poolt okupeeritud Norra vahet. Sündmusi ühendab tahe põgeneda ja võitlus totalitaarsete režiimide vastu. 

Mõne aja jooksul natsirežiim purustati ning Saksamaa (v.a. Ida-Saksamaa) ja Saksamaa poolt okupeeritud territooriumide põgenikud said koju tagasi pöörduda, kuid  Eestis kestis nõukogude režiim veel aastakümneid. Veel 1950ndatel viibisid sajad tuhanded nõukogude režiimi eest põgenenud inimesed ajutistes laagrites või liikusid sihitult mööda Euroopat. Seetõttu võttis ÜRO 1951. aastal vastu pagulasseisundi konventsiooni.

Projekti vältel korraldatakse nii Eestis kui Shetlandi saarel mitmeid temaatilisi seminare. Samuti valmib koostöös projektipartneritega näitus, mis tutvustab nii põgenemislugusid kui ka 1951. aasta ÜRO pagulasseisundi konventsiooni.

Partneriteks on The Baltic Initative and Network ja University of the Highlands and Islands (UK) ning Eesti Muinsuskaitse Selts
Projekti ""The Great Escape" and the "Shetland bus" - two sides of the coin that shaped the 1951 UN Convention on Refugees" rahastatakse Kodanike Euroopa vahenditest.
Projekt kestab septembrist 2016 kuni detsembrini 2017.

4. veebruaril 2017
toimus avaüritus, mis kandis pealkirja "Suur põgenemine üle kahe mere". Ajaloolane Lauri Vahtre kõneles 1944. aasta sündmustest Eestis ning doktor Andrew Jennings, Highlands and Islands’i ülikooli teadur, tutvustas kuulajatele Shetlandi süstiku nimelist nähtust. Endine riigiametnik Jaak Maandi, Vabariigi valitsuse riigisekretäri Helmut Maandi poeg, jutustas mälestusi oma pere põgenemisloost. Pärastlõunal rääkis produtsent Kristian Taska mängufilmi „1944“ tegemisest ning seejärel sai seda filmi ka vaadata.

6. mail 2017
toimus projekti avaüritus "Escape from the Coasts" Shetlandi saartel. Eesti poolt osalesid üritusel Lauri Vahtre, Madis Mikko ja Patrick Rang. Ajaloolane Lauri Vahtre andis ülevaate 1944. aasta sündmustest Eestis.

9. juunil 2017 toimus muuseumis projekti jätkuüritus. Ettekanntega esinesid Kaja Kumer-Haukanõmm ja Andrew Jennings. Päeva teises pooles arutasid Kaja Kumer-Haukanõmm, Kaarel Piirmäe ja Madis Mikko 1944. aasta sündmuste üle. Päev lõppes temaatilise näituse avamisega Eesti sõjamuuseum - kindral Laidoneri muuseumi näituse avamisega muuseumi esisel muruplatsil. Näitus jääb avatuks sügiseni. E-näitusega on võimalik tutvuda siin.

Seminari ettekandeid on võimalik järelkuulata:
Kaja-Kumer Haukanõmm - Meie teise maailmasõjaaegse põgenemise lugu
Andrew Jennings - Langt ut i Nordsjøn - Norway / Shetland 1940-1945
Arutelu 1944. aasta sündmustest Eestis ja Euroopas. Arutlevad Madis Mikko, Kaja Kumer-Haukanõmm ja Kaarel Piirimäe

9. septembril toimus Shetlandil, Lerwicki linnas seminar "Escape from the Coast. Part 2".
Ettekannetega esinesid Patrick Rang, Kaarel Piirimäe (Eesti Sõjamuuseum), Guy Puzey (Edinnburghi ülikool), Jenny Heggvik (The North Sea Traffic Museum Telavåg) ja Peder Kragh (The Baltic Initiative and and Network). Samut näidati osalejatele Eesti filmi "1944".

16.  novembril toimus Eesti Rahvusraamatukogus projekti lõpukonverents. Konverentsi avasõnad lausus muuseumi direktor Hellar Lill ning ühiskonnategelane Mari-Ann Kelam.
Konverentsi ettekannetega saab tutvuda siin:

Konverentsi lõpetas projektiteemasid kokkuvõttev arutelu, milles osalesid päevajuht Trivimi Velliste, Lauri Vahtre ja Kaarel Piirimäe sõjamuuseumist ning ajaloolased Andrew Jennings ja Peder Kragh.

Projekti kaasrahastatakse programmist Kodanike Euroopa. 

Tegevuste ülevaadet saab uurida siit.

Otsi