Eesti sõjamuuseum on laupäeval 19. aprillil avatud. Reedel 18.04 ja pühapäeval 20.04 oleme suletud.

Sõjahauad

Eesti Vabariigis reguleerib Eestis asuvate sõjahaudade õiguslikku kaitset, korrashoidu, avalikku ligipääsu, tähistamise korda, ümbermatmise tingimusi ja teisi seonduvaid küsimusi Sõjahaudade kaitse seadus.

Kaitseminister on volitanud sõjahaudadega seotud tegevuse Eesti sõjamuuseumile, mis on ministeeriumi haldusalas tegutsev asutus.

Sõjamuuseum peab arvestust sõjahaudade üle, korraldab sõjahaudade otsimist, tähistamist ja hooldamist ning vajaduse korral ka säilmete ümbermatmist. Lisaks sõjahaudadele Eesti territooriumil kogub sõjamuuseum teavet ka eesti sõjahaudade kohta väljaspool Eestit.

Sõjahaudade registrisse on kantud Eestis arvele võetud sõjahauad. Nimekiri sisaldab peamiselt Eesti kalmistutel säilinud Vabadussõjas osalenute haudu ja II maailmasõjas langenute haudu, mis on nimekirja kantud ühishaudadena. Nimekirja koostamine jätkub, kuna suur osa sõjahaudu on veel nimekirja kandmata. Kui sõjahauas asunud säilmed on ümber maetud, siis infot endise sõjahaua kohta ei eemaldata nimekirjast. Nimekirjale on sellisel juhul lisatud vastav info.
Sõjahaudade nimekirja peetakse kaitseministri 02.08.2007 määruse nr 23 alusel.

Andmete täpsustamiseks, kommentaaride ja tagasiside andmiseks palume saata e-kiri aadressil info@esm.ee.

Registrid

Sõjahaudade register

Eesti sõjamuuseum peab Eestis arvele võetud sõjahaudade registrit. Peamiselt leiab sealt Eesti kalmistutel säilinud Vabadussõjas osalenute ja II maailmasõjas langenute hauad.

Nimekiri ei ole lõplik, registrisse kandmata sõjahauast palume teatada Eesti sõjamuuseumile telefonil 621 7410 või elektronpostiaadressil info@esm.ee.

Vaata andmebaasi

 

Sõjamonumendid

Andmebaas põhineb 2022. aastal Riigikantselei juures tegutsenud Nõukogude okupatsioonivõimu mälestusmärkide kaardistamise töörühma koostatud materjalidel ja koondab 365 Eesti territooriumil asunud või asuva Nõukogude sõjamonumendi andmed, millest suurem osa oli püstitatud punaarmeelaste ühishaudadele langenute mälestamiseks.

Vaata andmebaasi

 

Edgar Johan Kuusiku projekteeritud mälestusehis Vabadussõjas langenutele Tallinnas kaitseväe kalmistul

Kaitseväe kalmistu

Sõjamuuseumi osaks on ka kaitseväe kalmistu Tallinnas Tehnika tänaval. Muinsuskaitse all oleval pika ajalooga kalmistule on võimalik tellida giidiga ringkäike.

Vaata lähemalt