Uudised

Ühisloome üleskutse: aita tuvastada isikute vahelisi seoseid ajakirja „Sõdur“ sõjaeelsetes aastakäikudes 05.03

Eesti sõjamuuseum alustab ühisloomeprojektiga, mille eesmärgiks on muuta ajakirjas “Sõdur” aastatel 1919–1940 ilmunud isikulooline teave senisest paremini kättesaadavaks.
Ajakiri „Sõdur“ sisaldab rikkalikult materjali nii sõjaajaloo uurijatele kui ka laiemale sõjaajaloo huviliste ringile. Ajakirja ilmasõjaeelsed numbrid on digiteerituna Rahvusraamatukogu kasutajakeskkonnas kõigile vabalt kättesaadavad ning tekstituvastusprogramm võimaldab teha numbripõhist otsingut, kuid see pole võimalik kogu sisu ulatuses korraga. Seega peab huviline, kes ei tea täpselt, millises ajakirjanumbris teda huvitavast isikust juttu on, otsimisega omajagu vaeva nägema. Samal ajal võib jääda kahe silma vahele mõni potentsiaalselt huvitav seos inimeste või sündmuste vahel, sest artikleid on „Sõduris“ palju.

Sõjamuuseum on loonud andmebaasi, kuhu soovime sisestada ajakirjas „Sõdur“ aastail 1919-1940 ilmunud isikuloolise informatsiooni nii, et see oleks korrastatud, süstematiseeritud ja kõigile huvilistele kättesaadav. Selleks kutsume üles vabatahtlikke meile kaastööd tegema!

Sõjamuuseum otsib vabatahtlikke, kes loeksid ajakirja „Sõdur“ diginumbreid ja sisestaksid seal avaldatud artiklites toodud isikuloolise informatsiooni andmebaasi.

Vabatahtlikelt eeldame huvi (sõja)ajaloo vastu, arvuti kasutamise baasoskusi, pealehakkamist ja püsivust, tähelepanelikkust ning kriitilist meelt. Usinamaid andmesisestajaid ootavad sõjamuuseumi ja Muuseumikaardi auhinnad.

Huvilised on oodatud osalema koolituspäeval, mis toimub kolmapäeval 13. märtsil 2024 Eesti sõjamuuseumis. Võimalik on osaleda ka veebi vahendusel. Koolitusel õpitakse tundma andmebaasi ja selle kasutajaliidest ning andmeid õigesti sisestama.

Registreerimine koolitusele hiljemalt teisipäeval 12. märtsil 2024 täites veebivormi. Veebi kaudu osaleda soovijatele saadetakse koolituse link. Lisaküsimused on oodatud patrick.rang(at)esm.ee


Otsi