Uudised

Soomusrong nr 7 Wabadus jõudis sõjamuuseumi juurde Viimsisse 24.05

Eesti sõjamuuseumi rändnäitus soomusrong nr 7 "Wabadus" on pärast pikka ootamist jõudnud oma alalisse asupaika Viimsis sõjamuuseumi õuel ja avatakse peagi külastajatele.
Soomusrong nr 7 „Wabadus“ läks neljapäeval 23. mail Tapalt teele ja jõudis reedel 24. mail 2024 Eesti sõjamuuseumi juurde Viimsis. Rongi tarvis rajati sõjamuuseumi õuele Viimsi mõisas 50 meetrit ehtsat raudteed ajalooliste puidust liipritega.

Sõjamuuseumi soomusrong nr. 7 „Wabadus“ valmis Eesti Vabariigi ja Eesti Vabadussõja 100. aastapäeva tähistamiseks. 1918. aasta Vabadussõjas tegutses kuus laiarööpmelist ja viis kitsarööpmelist soomusrongi. Seega ei ole „Wabadus“ ühegi Vabadussõja-aegse rongi koopia vaid täiesti uus, 7. rong. Rongi koosseisu kuuluvad suurtükivagun, kuulipilduja vagun, dessantvagun ja sanitaarvagun.

Soomusrong sõitis terve 2019. aasta sõjamuuseumi rändnäitusena mööda Eesti raudteesid ja jõudis otsaga ka Lätti. Alates 2020. aastast oli see seisnud Tapal depoos oodates raudtee valmimist Viimsis. Täna sai pikk ootamine lõpuks läbi. Nüüd asub muuseum rongis paiknevat Vabadussõda ja soomusronge tutvustav näitust korrastama, et see juba peagi külastajatele avada.

"Wabaduse" lugu


Foto: Ruwe Saare/Eesti sõjamuuseum
Otsi