Uudised

Sõjamuuseumis saab näha täielikult taastatud tanki T-34/85 08.10

Sõjamuuseumi õuele naasis üks populaarsemaid eksponaate – tank T 34/85.
Poola armeemuuseumilt 2015. aastal kingituseks saadud sõjamasin oli ligi kaks aastat Saaremaal, kus Saaremaa Sõjavara Selts Margus Sinimetsa juhtimisel tanki renoveeris ja sõidukorda seadis. Nüüd on tank täiskomplektne ning taastatud nii seest kui väljast võimalikult originaalilähedaselt. Sellisena on ta Eestis ainus omataoline.

Margus Sinimetsa sõnul oli tanki liikumasaamine raske ülesanne. 1953. aastal Poolas toodetud tank oli seisnud üle 30 aasta, juhtmed ja voolikud olid läbi lõigatud ja roomikulülid paksu roostekihi all. „Üldiselt oli see kõik üks paras leiutamine, et masinale hääled sisse saada,“ ütles Sinimets. Ta lisas, et Saaremaa Sõjavara Seltsile oli tanki taastamine seni suurim sedasorti ettevõtmine, aga loodetavasti ei jää see mitte viimaseks.

Tank alustas tagasiteed Saaremaalt neljapäeva, 8. oktoobri hommikul treileril. Viimased mõnikümmend meetrit oma alalisele asukohale sõjamuuseumi ees manööverdas masin aga oma jõul.

Eesti sõjamuuseumi direktor Hellar Lill ütles, et tanki renoveeriti, sest igale muuseumile on tähtis, et tema eksponaadid oleksid esinduslikus seisukorras. „Me tahame, et lisaks teadmistele Eesti sõjaajaloost saaks külastaja muuseumis ka eheda elamuse sellest, kuidas asjad minevikus päriselt olid. T-34-tüüpi tankid on Eesti pinnal II maailmasõja ajal sõdinud ning kuulusid Eestit okupeerinud Nõukogude üksuste relvastusse ka tükk aega pärast sõdagi,“ lisas direktor Lill.

T-34 on NSV Liidus välja arendatud keskmine tank, mis võeti Punaarmee relvastusse 1940. aastal. Ta oli üks tuntumaid II maailmasõja sõjamasinaid. Modifikatsiooni T-34/85 toodeti NSV Liidus aastatel 1943–1950 ning aastatel 1952–1958 litsentsi alusel Tšehhoslovakkias ja 1953–1955 Poolas. Algversiooni 76 mm kahur asendati 85 mm kahuriga, tankile paigutati uus torn, tugevdati soomust jm. Kokku toodeti tanki T-34/85 üle 30 000 ja see kuulus 40 riigi relvastusse, mõnes Aasia ja Aafrika riigis ning Kuubal on aga relvastuses tänini.

T-34/85 jääb oma asukohale muuseumi ees kõigile huvilistele tutvumiseks. Tank on sõidukorras ja kokkuleppel muuseumiga saab seda kasutada näiteks filmivõtetel või taaslavastuslahingutes.

Lisaks tankile on sõjamuuseumi kogus veel teisigi sõjamasinaid ja hulk suurtükke, mida eksponeeritakse muuseumi peamaja lähedal asuvas rasketehnika angaaris. Rasketehnika angaar on avatud maist septembrini reedest pühapäevani. Muul ajal on külastamine võimalik eelbroneeritud grupiekskursiooniga. Video tanki saabumisest

Otsi