Uudised

Sõjamuuseumi osalusel valminud teejuht kutsub avastama Eesti ja Läti sõjaajalugu 19.04


Kahe riigi ajaloo- ja turismieksperdid valisid välja enam kui 600 möödunud sajandi sõjaajaloo sündmustes tunnistust andvat objekti Eestis ja Lätis, mis said värske tutvustuse eesti, läti, inglise, saksa ja vene keeles.
Sõjamuuseum Eesti suurima sõjaajaloo teemamuuseumina aitas leida kõige olulisemad ja põnevamad paigad, mida külastada, ning kandis hoolt, et teejuhi faktid oleksid kontrollitud. 

Lisaks objektidele nagu muuseumid, kindlustused, kaevikud, punkrid, lahinguväljad, sõjaväelinnakud ja mälestuspaigad, annab Militaarajaloo Pärandi portaal https://militaryheritagetourism.info ülevaate neljast perioodist kahe sarnase saatusega naaberriigi ajaloos 20. sajandil:
1. Esimene maailmasõda/Vabadussõjad 1914-1920
2. II maailmasõda 1939-1945
3. Rahvuslik partisaniliikumine - metsavennad 1944- ~1957
4. Külm sõda 1945-1991

156 sündmust ja 145 sõjaajaloo pärandiga seotud teemat on paigutatud ajajoonele, mis hõlbustab orienteerumist ajaloos ja oma matkateed planeerides.

Pärandi hulka kuuluvad ka müüdid ja legendid, mistõttu on veebilehel muutmata kujul avaldatud üle 200 ajaloohuviliste saadetud loo.

Sõjaajaloo pärandi käsiraamat aitab teekonda planeerida nii omapäi avastajal kui reisikorraldajal. Selles on kirjas objektide asukohad, teenused ja kontaktid. Kaardile on paigutatud 173 sõjaajaloolist pärandpaika ja 12 soovitatud reisimarsruuti. Infot leiab ka nende lähedal asuvate majutus- ja toitlustusvõimaluste kohta. Käsiraamat on allalaetav siit

Projekti toel on mitmeid pärandiobjekte ka korrastatud. Sõjamuuseum uuendas infoviidad endises Dejevo sõjaväelinnakus Saaremaal Karujärve lähedal. Töös on soomusrongi nr 7 „Wabadus“ kohandamine püsiekspositsiooniks sõjamuuseumi välialal Viimsi mõisas.

Laupäeval 23. aprillil toimub sõjamuuseumis veteranipäeva perepäev, mil avatakse ka Militaarajaloo Pärandi projekti tutvustav hüpiknäitus. Lisainfo ürituse kohta siit.

Läti Maaturismi Assotsiatsiooni "Lauku ceļotājs" poolt koos 23 partneriga Lätist ja Eestist käivitatud projekti eesmärk on muuta tee kahe sarnase saatusega riigi sõjaajaloo juurde paremini nähtavaks ja leitavaks. Projekti kogueelarve on 1 928 992,39 eurot, millest Eesti sõjamuuseumi osa on 180 680 eurot.

Otsi