Eesti vabariigi 100. sünnipäevaks ehitatud ajalooline soomusrong nr 7 “Wabadus” on Eesti sõjamuuseumi näitusprojekt, mis sõitis terve eelmise aasta mööda Eesti ja Läti raudteed peatudes 35 jaamas ning pakkudes avastamisrõõmu rohkem kui 100 000 inimesele.
Sõjamuuseumi direktor Hellar Lill rääkis, et kuna huvi Eestis ainulaadse näituse vastu oli eelmisel aastal väga suur, siis oli tõeliselt kahju tuuri lõpetada ja rongi külastajatele sulgeda.
„Töötame praegu selle nimel, et veel käesoleval aastal saaks soomusrongi taas oma silmaga näha ja käega katsuda, aga mul on hea meel, et kõigil kel eelmisel aastal rong nägemata jäi või kes tahaksid seda uuesti külastada, on see nüüd vähemasti virtuaalselt taas võimalik,“ ütles Lill. Soomusrong ise seisab seni oma lõppjaamas Tapal oodates transporti Viimsisse, et saada osaks sõjamuuseumi püsiekspositsioonist.
Vabadussõjas oli kasutusel kuus laiarööpmelist soomusrongi. Soomusrong nr 7 “Wabadus” pole seega ühegi kunagise soomusrongi täpne koopia, vaid ajaloolist eeskuju järgides ehitatud uus rong. Rongi koosseisus kuuluvad suurtükivagun, kuulipilduja vagun, dessantvagun ja sanitaarvagun. Näitusetuuri ajal katteplatvormil asunud soomusauto „Estonia“ seisab hetkel sõjamuuseumi õuel Viimsis ja virtuaaltuuri osa ei ole. Rongis on Vabadussõda ja soomusronge tutvustav näitus.
Soomusrong nr 7 „Wabadus“ ja Wabaduse teekond sai teoks Riigikantselei EV100 korraldustoimkonna, Eesti sõjamuuseum – kindral Laidoneri muuseumi, AS Operaili, AS Eesti Raudteede, Kultuuriministeeriumi, Kaitseministeeriumi, Kaitseliidu, Tehnilise Järelevalve Ameti, mitmete teiste muuseumite, kohalike omavalitsuste ning entusiastide toel. Sõjamuuseumi püsiekspositsiooni osaks kujundatakse see Eesti-Läti koostööprojekti "Military Heritage" (Militaarajaloo pärand) raames.
Virtuaaltuuri teostas
AVAR Agentuur.
Vaata virtuaaltuuri siit
eesti keeles inglise keeles Soomusrong nr 7 "Wabadus" Tartu vaksalis, 17. mai 2019 (Nele Tammeaid)