Uudised

Pressiteade. Avatakse näitus „Reinhard Heydrichi atentaat – holokausti arhitekti surm" 22.05

PRESSITEADE
Sõjamuuseum avab näituse „Reinhard Heydrichi atentaat – holokausti arhitekti surm“.  Täna, 22. mail kell 16 avatakse Eesti Sõjamuuseumis Viimsis näitus atentaadist holokausti arhitektile SS Obergruppenführer Reinhard Heydrichile.
Praha Sõjaajaloo instituudi koostatud näitus käsitleb sündmusi, mis toimusid 76 aastat tagasi, kui 27. mail 1942 sooritasid Tšehhoslovakkia langevarjurid Jan Kubiš ja Josef Gabčík atendaadi Heydrichile.

Tegemist on Tšehhi ajaloo ühe mälestusväärseima sündmusega, mis ühelt poolt tõestas Tšehhoslovakkia sümpaatiat sionistliku liikumise esindajate vastu kahe sõja vahel ning teisalt oli üheks olulisimaks vastupanuliikumise aktsiooniks Teise maailmasõja aegses okupeeritud Euroopas.

Näitus meenutab nii laiemalt aastatel 1939-1945 kestnud sõda kui ka ajaloo kulgu mõjutanud atentaati.

Näitusel eksponeeritakse ka atentaadiga seotud esemete koopiaid, mida kasutasid 2016. aastal linastunud filmi „Operatsioon „Antropoid““ võtetel näitlejad Cillian Murphy ja Jamie Dornan (Josef Gabčíki jakk, Jan Kubiši kampsun ja särk ning Heydrichi ründamisel kasutatud Briti tankitõrjegranaat).

Näituse esitluse Eestis valmistasid ette Praha Sõjaajaloo Instituut koostöös Tšehhi Vabariigi Välisministeeriumi, Tšehhi Vabariigi Suursaatkondadega Leedus ja Eestis ning Eesti sõjamuuseumiga.

Lisainfo:
Riin Kobin, Tšehhi Vabariigi Suursaatkond Eestis, tel. 5025183
Hellar Lill, Eesti sõjamuuseum, tel. 621 7410

Otsi