Uudised

Pressiteade: Eesti sõjamuuseum toob külastajate ette maalitud kiivrid ja tõrjutud mälestused 24.10

24.10.2017

Eesti sõjamuuseumis avatakse sel pühapäeval, 29. oktoobril kunstnik Külli Suitso ning kirjaniku ja filmitegija Imbi Paju ühisnäitus, mille läbiv sõnum on elu hoidmine. Näitusel tulevad esitlemisele Külli Suitso maalide ja installatsioonide seeria "Kiiver" ja Imbi Paju filmid. Näituse avab kell 16 linastuv film „Tõrjutud mälestused“.

Kunstnik Külli Suitso on lõpetanud TÜ maaliosakonna, praegu elab Taanis ja õpetab maalikunsti Århusi Kunstiakadeemias. Külli Suitso väljendusvahenditeks on õlimaal, graafika ja video. Seeria "Kiiver" on loodud aastatel 2014-2017. Taanis on näitus ”Kiiver” olnud esil kahel isiknäitusel aastatel 2015. ja 2016. aastal, samuti erinevatel grupinäitustel. Eestis on kiivriseeria tööd olnud isiknäitustel Tartu Kunstimajas ja Vôru Linnagaleriis (2017).

Külli Suitso: „Kiiver on tugev sümbol. Tavaliselt seostatakse sellega sõda, hävingut, kannatust, surma, aga ka kaitset. Kiivrite ja mundrite all, millegi eest või vastu sõdiva vôi sõdima saadetud inimese hinges on täiesti isiklikud mõtted, tunded, soovid, unistused, hirmud, igatsused ja saatus. Kiivriseeria töödes mängin tugevate, absurdsete kontrastidega, et tasakaalustada inimese tumedaid külgi.“

Imbi Paju on rahvusvaheliselt tunnustatud kirjanik ja filmitegija, kes püüab oma loomingus läbi psühholoogilise võtme näidata inimsuse pimedat poolt, mida totalitaarsed ühiskonnad kasutavad tööriistadena. Tema peamine sõnum on armastus inimelu vastu, humanism ja eluhoidmise nõue: ära tunnista oma ligimise vastu.

Näitusel on esil Imbi Paju kaks dokumentaalfilmi: "Tõrjutud mälestused", milles ta otsib vastust oma ema loole, kes viidi noore tüdrukuna Gulagi vangilaagrisse. Teine film "Soome lahe õed" käsitleb soome ja eesti naiste ühiseid mälestusi ja vastupanu lähenevale II maailmasõjale.

Soomerootsi kirjanik ja psühhoanalüütik Mikael Enckell on võrrelnud Paju „Tõrjutud mälestusi“ Nobeli laureaadi kirjanik Imre Kertész ja filmitegija Lajos Koltai ühistööna valminud filmiga „Fateless“, mis kujutavad lummuse ja valu nappe võite, mille kandvaks jõuks saab armastus. Sama elu hoidmise vajaduse sõnum läbib ka Külli Suitso ja Imbi Paju ühisnäitust.

2017 aastal valmis Küllis Suitso "kiivritest" Imbi Paju poolt koostatud eesti-, inglis-, ja taanikeelne   kunsti ja esseekataloog „Kiiver – rahu ja sõja vahel“. Kataloogis saavad sõna Elisabeth Rehn, Christian Højlund, Toomas Hendrik Ilves, Mary Jordan, Harry Liivrand, Enel Melberg, ja Inge Schjødt.

Ühisnäitus jääb avatuks kuni 28. jaanuarini 2018. Kogu näituse perioodi jooksul linastuvad sõjamuuseumi kinotoas mõlemad Imbi Paju filmid.


Lisainfo:
Hellar Lill, Eesti sõjamuuseumi direktor
+372 621 7410, hellar.lill@esm.ee

 Imbi Paju
+358 40 707 5500, imbipaju@gmail.com

Külli Suitso
+372 55 279 28, mail@kylli.dk

Otsi