Uudised

Pressiteade - Eesti sõjamuuseumi 7. sõjaajaloo aastakonverents 15.04

19. ja 20. aprillil 2016 peetakse Eesti sõjamuuseumi 7. sõjaajaloo aastakonverents
"Sõjavisioonid: kogemused, kujutlused ja prognoosid sõjast minevikus ja tänapäeval"

Eesti sõjamuuseum korraldab 19.–20. aprillil hotelli Euroopa konverentsikeskuses (Tallinn, Paadi 5) rahvusvahelise sõjaajaloo konverentsi, mis käsitleb sõjaajalooteaduse rolli sõjaks valmistumisel.

Konverentsi avakõneleja on tuntud sõjaajaloolane, Jeruusalemma Heebrea ülikooli professor Martin van Creveld, kes kõneleb ajaloost kui sõjandusteooria lähtealusest ning ajalooteadmiste kasulikkusest professionaalsele sõjaväelasele: „Püssist laskmiseks või rühma juhtimiseks piisab kogemusest ning sellel tasemel on ajalugu ja teooriat vähe vaja. Mida kõrgemale tasandile sõjaväelane aga jõuab ja mida rohkem faktoreid mängu tuleb, seda vähem on abi kogemusest ja seda olulisemad on ajalugu ja teooria.“

Konverents haarab sõjaajalugu kõige laiemas tähenduses. Enamik ettekannetest käsitleb küll 20. sajandit, kuid kavas on ka ettekanne 14. sajandi Šoti vabadussõjast. Kõneldakse 19. sajandi sõjanduslikust mõttest ja arutletakse sõja tuleviku üle meie sajandil, millele on pühendatud konverentsi lõpetav ümarlaud.

Esinejad on Eestist, Hispaaniast, Iirimaalt, Iisraelist, Itaaliast, Jaapanist, Lõuna-Aafrika Vabariigist, Poolast, Prantsusmaalt, Saksamaalt, Sloveeniast, Soomest, Taanist ja Ühendkuningriigist. Avar on ka teemade geograafiline haare, ulatudes Lõuna-Aafrika „piirisõdadest“ ja Iisraeli konfliktidest Araabia maadega kuni Saksamaa totaalse sõja kogemuse ja Jugoslaavia „pärilussõdadeni“. Puudutatakse ka Eesti riigikaitse ajalugu nii enne II maailmasõda kui ka pärast iseseisvuse taastamist. Kõiki ettekandeid ühendab küsimus tulevase sõja õigest prognoosimisest: relvajõud peavad välja arendama õige taktika, operatsioonikunsti ja strateegia, et väljuda sõjast võitjana. 

Konverentsi keeled on eesti ja inglise keel ning kõigil ettekannetel on sünkroontõlge.

Osalemine on tasuta, kuid palume osalemisest teada sõjamuuseumi kodulehel või telefonil 621 7410. 
Konverentsi kavaga saab tutvuda siin.  

Lisainfo:

Kaarel Piirimäe
Vanemteadur
Eesti sõjamuuseum – kindral Laidoneri muuseum
kaarel.piirimae@esm.ee
+372 566 054 53
www.esm.ee

Otsi