Uudised

Merevägi annetas Eesti sõjamuuseumile admiral Johan Pitkale kuulunud hõbeserviisi 13.06

Eesti merevägi annetas Eesti sõjamuuseumile admiral Johan Pitkale kuulunud maailmakuulsa Vene meistri valmistatud kaheksaosalise hõbeserviisi, mille aja- ja kultuuriloolist väärtust kokku ei olegi võimalik rahas hinnata.
1849. aastast pärineva serviisi autoriks on Peterburi hõbesepp Karl Boianowski, kes valmistas lauahõbedat Vene tsaariperekonnale. Teise maailmasõja perioodil hoidis Pitka perekond serviisi Soome Pangas. 1948. aastal viisid admirali tütred Linda Päären ja Saima Queenie Joasalu selle endaga kaasa Kanadasse. 2000. aastal annetasid nad serviisi Eesti mereväele.

Serviisi vääriliselt pidulik üleandmise tseremoonia toimus täna, esmaspäeval Eesti sõjamuuseumis Viimsi mõisas, mil mereväe ülem kommodoor Jüri Saska ja sõjamuuseumi direktor Hellar Lill eemaldasid katte serviisi jaoks spetsiaalselt hangitud antiikselt ampiirstiilis vitriinilt.

Sõjamuuseumi direktor Hellar Lill tänas oma sõnavõtus mereväge väga erilise ja hinnalise annetuse eest. „On omamoodi ime, kuidas midagi taolist on läbi ajaloo meie päevini säilinud,“ ütles Lill viidates serviisi pikale teekonnale läbi Soome, Rootsi ja Kanada tagasi Eestisse. „Tähelepanuväärne on ka see, et peaaegu tervet sajandit serviisi ajaloost katab saladuseloor; pole teada, mis asjaoludel Pitka pere selle omandas,“ rääkis Lill ja avaldas lootust, et sõjamuuseumi teaduritel õnnestub asjasse selgust tuua.

Mereväe ülem kommodoor Jüri Saska tänas omakorda sõjamuuseumi serviisi senise hoolsa hoiustamise eest – see on olnud muuseumisse deponeeritud alates 2006. aastast.

„Admiral Johan Pitka 150. sünniaastapäeva puhul otsustasime serviisi kinkida päriselt sõjamuuseumile, mis ongi loodud Eesti sõjaajaluga hoidma, uurima ja eksponeerima,“ ütles Saska. „On hea meel, et nüüd saavad kõik huvilised seda üpris säravat ja kopsakat tükki ajaloost muuseumis ka oma silmaga vaadata.“
 
Ligi üheksa kilogrammi kaaluv serviis koosneb kaheksast osast: neli vaagnat, kann, kohvikann, teekann ja teekannu alus.

Hinnaline serviis jääb sõjamuuseumis külastajatele vaatamiseks välja suve lõpuni.

Tänavu möödub 150 aastat Eesti riigi ja relvajõudude ühe alusepanija admiral Johan Pitka (19. veebruar 1872 - ? september 1944) sünnist. Ta oli mereväe looja ja juhataja Vabadussõjas, Kaitseliidu ja piirivalve alusepanija. Teda tuntakse kui soomusrongide isa ja Vabadussõja hinge. 1944. aastal tegi ta meeleheitliku katse päästa Eesti vabadus juhtides vabatahtlikest koosneva löögirühma „Admiral Pitka“ vastupanu Punaarmeele.

22. juunil avab Eesti sõjamuuseum Virtsu sadamas väljapaneku, mis on pühendatud Pitka kavandatud dessandile soomusrongiga. 23. jaanuarini 2023 on Eesti meremuuseumis Lennusadamas avatud admirali noorusaastatele pühendatud näitus „Kajutivestlused Johan Pitkaga“.

Vasakul mereväe ülem kommodoor Jüri Saska, paremal sõjamuuseumi direktor Hellar Lill.
Foto: Ardi Hallismaa, Kaitsevägi
Rohkem pilte kaitseväe pildipangas.

Otsi