Uudised

Lasnamäe lennuvälja näitus kolis Linnamäe Maximasse 01.07

Eesti sõjamuuseumi ja Lasnamäe muuseumi koostöös valminud näitus Lasnamäe lennuvälja ajaloost kolis juulikuuks Linnamäe tee Maximasse.

Näitusel näeb arhiivifotosid ja saab teadmisi linnaosa 20. sajandi ajaloo ühe olulisema objekti kohta. Tegevust leidub ka kõige pisematele ajaloohuvilistele. Näitus on eriline ka seetõttu, sest Lasnamäe lennuvälja ajalugu ei ole varem nii põhjalikult avalikkusele tutvustatud.

„Ainulaadne ja äärmiselt põnev Lasnamäe lennuvälja ajalugu vajab tutvustamist ning pop-up näitus on selleks sobiv viis. Oma valdkonna tippude ettevalmistatud ajaloonäitus on korraldatud Lasnamäe muuseumi ettevõtmisena, mille eesmärgiks ongi meie linnaosa ajaloo tutvustamine lasnamäelastele ja teistele huvilistele. Lasnamäe Centrumis kolme nädala vältel eksponeeritud näitus pälvis positiivset vastukaja ning inimestele läksid korda nii lennuvälja käekäiku tutvustavad tekstilood kui ka lennunduse teemalised mängulised tegevused. Loodan, et ka Linnamäe tee Maxima külastajad tunnevad suurt huvi Lasnamäe lennuvälja ajaloo vastu ning võtavad näituse soojalt vastu,“ rääkis Lasnamäe linnaosa vanem Vladimir Svet.

„Lasnamäe lennuvälja rändnäitus on olnud tõeliselt põnev projekt, mis on võimaldas tuua ajaloo jutustamise muuseumiseinte vahelt välja sinna, kus inimesed igapäevaselt liiguvad,“ ütles Eesti sõjamuuseumi direktor Hellar Lill, „saame rääkida ajaloost otse selle toimumiskohas.“ Ta avaldas lootust, et näitus äratab inimestes huvi külastada ka sõjamuuseumi püsiekspositsiooni Viimsi mõisas ja rasketehnika angaari, mis ei asu Lasnamäest üldse kaugel.

Esimene lennuk maandus Lasnamäele juba 1913. aastal, kuid eriti märkimisväärne oli lennuvälja areng iseseisva Eesti kahe kümnendi jooksul. Sel ajal valmis suur linnak, mille mõned hooneid on säilinud tänaseni. Siin koolitati välja kümneid lennundusspetsialiste ning isegi konstrueeriti Eesti oma lennukeid.

Lisaks sõjalennukitele on Lasnamäelt õhku tõusnud ka kauba- ja reisijateveoga tegelenud lennufirmade masinad. Enne Ülemiste lennujaama rajamist lennati nii Helsingi kui Varssavi vahet just Lasnamäelt. Sellest ja paljust muust saab rohkem teada põneval näitusel.

Näitus Linnamäe tee Maxima XXX kaubanduskeskuses jääb avatuks juuli lõpuni. Näitus liigub suve lõpupoole Peterburi teel asuvasse T1 kaubanduskeskusesse.
Otsi