Uudised

Eesti sõjamuuseumis näeb metsavendade piimanõudesse peidetud elu 26.04

Eesti sõjamuuseumisse on jõudnud Saaremaa muuseumi näitus "Elu piimanõus. Uudne pilk Saaremaa metsavendlusele", mis toob peidust välja haruldase kogu metsavendadele kuulunud esemeid. Lisaks on vaatamiseks välja pandud sama erakordsed Saarnakõrve punkri leiud, mis kuuluvad sõjamuuseumi kogusse.
2021. aastal annetas Saaremaa metsavendluse uurija Mati Vendel Saaremaa muuseumile seitse 40-liitrist piimanõud koos neisse peidetud esemetega, mida maapõu oli varjanud 70 aastat. Koos piimanõudega tuli maa seest päevavalgele Saaremaa metsavendade seni tundmatu ajalugu.

Piimanõudes leidus kõikvõimalikke tarbeesemeid, mida metsavennad olid varunud: söögiriistu, meditsiinivahendeid, pesu ja palju muud. Eriti väärtuslik on metsavendade endi tehtud fotode leidmine. Näitusel on nii esemed ja fotod kui piimanõud ise.

Samal ajal on sõjamuuseum välja pannud ka valiku oma kogusse kuuluvaid Saarnakõrve metsavendade punkri leide.

Harjumaal Pususoo ja Nairemäe raba piiril raskesti ligipääsetaval rabasaarel asunud punkri teeb eriliseks asjaolu, et tegu on ainsa seni teadaoleva terviklikult säilinud punkrikohaga Eestis. 1955. aastal hüljatud eluaseme arheoloogiliste väljakaevamiste käigus leiti väga palju metsavendadele kuulunud tarbeesemeid, mis koos kogutud teabega võimaldavad sissevaate Nõukogude okupatsioonivõimu vastu relvastatud võitlust pidanud meeste ja naiste igapäevaellu.

Sõjamuuseumi püsiekspositsiooni kuulub lisaks metsavendade talvepunkri rekonstruktsioon, kuhu külastaja saab soovi korral ise sisse ronida.

Näitused metsavendadest jäävad Eesti sõjamuuseumis Viimsi mõisas avatuks käesoleva aasta 1. oktoobrini.


Otsi