Uudised

Eesti sõjamuuseumis avati läbi aegade suurim näitus 1944. aasta lahingutes kasutatud relvadest 05.06

Eesti sõjamuuseumis Viimsi mõisas on alates tänasest külastajatele avatud uus ajutine näitus, kuhu Aku Sorainen, Kristjan Bachman ja Leo Tammiksaar on oma kogudest välja pannud näidised peagu kõikidest 1944. aastal Eesti pinnal toimunud lahingutes kasutatud käsitulirelvadest, kuulipildujatest ja kergematest tankitõrjerelvadest; lisaks suur hulk teise maailmasõja pioneeritehnikat, kaevikukunsti ja palju muud.
Aku Soraineni kogust on näitusel umbes 200 eset, sh 60 relva. Kristjan Bachman, kunstnikunimega Bach Babach pani välja üle 400 ühiku pioneerivahendeid sh ligi poolsada miini ja granaati. Lisaks on näitusel haruldased lipud, mida pole kunagi varem koos eksponeeritud: Eesti laskurkorpuse 354. laskurpolgu lipp Soraineni ja Eesti SS-leegioni 1. grenaderirügemendi lipp Leo Tammiksaare kogust. Samuti eksponeeritakse vorme, mida sõdivate poolte seljas Eestis 1944. aastal näha võis. Eesti laskurkorpuse meeste kaevikukunstiesemed pärinevad Dmitri Tihhonovi ja Aleksandr Jarovoi kogudest.

Näituse üks kuraatoritest Aku Sorainen ütles, et näitus on mõeldud tähistama 80 aasta möödumist 1944. aasta rasketest lahingutest Eesti pinnal. „Meie teada pole kunagi varem ühel näitusel väljas olnud nii palju 1944. aastal kasutusel olnud Nõukogude ja Saksa relvi korraga,“ rääkis ta ja lisas: „Siin on ka tõelisi haruldusi, näiteks snaipripüsse, püstolkuulipilduja MP-35, mille sarnaseid jagati luuregrupi Erna liikmetele, ja Saksa granaatpüstol „Sturmpistole“.“

Teise maailmasõja relvade näitus täiendab sõjamuuseumi esimesel korrusel avatud uut teise maailmasõja püsiekspositsiooni, mis annab ülevaate Eestist ja eestlastest teises maailmasõjas.

Foto: Ruwe Saare/Eesti sõjamuuseum
Otsi