Uudised

Eesti sõjamuuseumis tähistatakse sel reedel Vabadussõja alguse aastapäeva 26.11

Reedel, 27. novembril kell 13.00 tähistatakse Eesti sõjamuuseumis Vabadussõja alguse 97. aastapäeva. Sel puhul avatakse muuseumis Eesti kindralite portreemaalide näitus ja esitletakse kirjastuse Ilmamaa „Mõtteloo“ sarjas ilmunud Nikolai Reegi kõnede ja artiklite kogumikku „Sõjateaduslik testament“. Kõik huvilised on teretulnud!

1927. aastal maalis baltisaksa kunstnik Frieda Wilpert Ratsarügemendi Ohvitseride Kogule Eesti kindralitest Johan Laidonerist, Paul Adolf Lillest, Gustav Jonsonist, Ernst Põdderist ja Nikolai Reegist portreemaalid. Ratsarügement deponeeris maalid 1940. aastal Eesti Rahva Muuseumisse. 1945. aastal viidi maalid ENSV Riigi Keskarhiivi, kus need paigutati erifondi kui propagandamaterjal. 2015. aastal otsustas Rahvusarhiiv Eesti sõjaajaloo pärandi hulka kuuluvad maalid üle anda Eesti sõjamuuseumile. Kindralite maalid on nüüd välja pandud sõjamuuseumi püsinäitusel.

Ühel maalidest on kujutatud kindralleitnant Nikolai Reeki. Napoleoni hüüdnime kandnud värvikas isik on Eesti sõjakirjanduse üks alusepanijaid. Valiku tema tekste on ajaloodoktor Andres Seene koondanud kogumikku „Sõjateaduslik testament“, mis ilmus äsja kirjastuse Ilmamaa "Mõtteloo" sarjas Eesti sõjamuuseumi toetusel. Esmakordselt on ühtede kaante vahele koondatud Eesti sõjalise mõtleja tekstid, mis väärivad taasavastamist nii kaitseväelaste, riigimeeste kui ka riigikaitsehuviliste kõige laiema ringi poolt.
Otsi