Eesti poiste mängurelvad 20. sajandil

Eesti sõjamuuseumi mängurelvade näitus annab läbilõikelise ülevaate tüüpilistest mängurelvadest, millega Eesti poisid 20. sajandil kokku on puutunud. Väljapanekul saab tutvuda talulaste käsitöö-mängurelvadega tsaariajal, iseseisva Eesti lastetubades leidunud sõjaliste mänguasjadega ja poiste mänguasjadega teise maailmasõja ajal; samuti nii nõukogudeaegse mänguasjatööstuse masstoodanguga kui käsitsi valmistatud mängurelvadega tollest ajast.

Mängurelvade näitus oli esmakordselt väljas Kolga muuseumis 2020. aasta sügisel. Näituse vanemad eksponaadid pärinevad valdavalt erakogudest, kuid väljapanekut on täiendatud ka Tartu mänguasjamuuseumi, Tallinna linnamuuseumi ja Kolga muuseumi fondides leiduvaga.

Näitusele on püütud koondada võimalikult palju eri aegadel Eestis toodetud mängurelvi. Näitusega koos on valminud värvitrükis raamat, mis annab põhjaliku ülevaate Eesti mängurelvade ajaloost 20. sajandil. Raamatus käsitletakse ka mängurelvade lastetuppa lubamise-mittelubamise väärtuspõhist diskussiooni, mida on Eestis vahelduva eduga peetud 1930. aastate lõpust tänaseni.

Poiste mänguasju tabab tihtilugu kurb saatus: need mängitakse viimseni katki ja jäetakse tükid mööda hoovi või liivakasti laiali vedelema. Iseäranis puudutab see vanu mängurelvi, mille hästisäilinud terviklikke komplekte on üsna raske leida. Sõjalisi mänguasju ja mängurelvi on asutud mõnel pool ka teadlikult hävitama. 7. september on kuulutatud isegi rahvusvaheliseks sõjamänguasjade hävitamise päevaks. Teadaolevalt on üks selline üleskutse kampaania korras mängurelvade hävitamiseks Eestis 1989. aastal ka tõepoolest tehtud.

Mängurelvade näitus kutsub seevastu üles väärtustama ja hoidma sõjalisi mänguasju ning talletama nendega seotud lugusid, sest sellistest mänguasjadest koosnes 20. sajandil paljude poiste mängumaailm.

Eesti sõjamuuseumi mängurelvade näitus pakub avastamis- ja nostalgiarõõmu mitmele põlvkonnale.

Sven-Olav Paavel
näituse koostaja

Fotod: Eesti Rahva Muuseum, Tartu ülikooli muuseum, Järvamaa muuseum

Otsi