
Eesti sõjamuuseumi 7. sõjaajaloo konverents “Sõjavisioonid: kogemused, kujutlused ja prognoosid sõjast minevikus ja tänapäeval”
19. ja 20. aprillil 2016 peeti Eesti sõjamuuseumi 7. sõjaajaloo aastakonverents “Sõjavisioonid: kogemused, kujutlused ja prognoosid sõjast minevikus ja tänapäeval”.
Konverents käsitles sõjavisioone ja tulevikunägemusi nii relvajõududes, riigikaitse- ja julgeolekuasutustes kui ka ühiskonnas laiemalt, uurides põhjusi, miks ühed relvajõud on olnud edukamad kui teised. Kuidas õppida ajaloost ja teha adekvaatseid prognoose? Mida on vaja toimivaks innovatsiooniks? Miks tuleb sõjaväelastel ja julgeolekuekspertidel õppida tsivilistidest visionääridelt, publitsistidelt, kirjanikelt ja futuristidelt?
Konverentsi peaesineja oli tuntud sõjaajaloolane, Jeruusalemma Heebrea ülikooli professor Martin van Creveld, kes kõneles ajaloost kui sõjandusteooria lähtealusest ning ajalooteadmiste kasulikkusest professionaalsele sõjaväelasele.
- relvajõud ja minevikukogemuse arvestamine ajaloos, tänapäeval ja tulevikus;
- tulevikuprognoosid (sh ühiskonna ja tehnoloogia vallas) sõjanduses;
- tulevased sõjad publitsistikas, teaduses, kirjanduses ja kunstis;
- mineviku õppetunnid ja tulevikuprognoosid doktriiniloomes;
- tulevikuvisioonid sõjaväelises hariduses ja väljaõppes.
Konverentsi esinejad ja ettekanded
Valik ettekannete põhjal kirjutatud artikleid on ilmunud Eesti sõjaajaloo aastaraamatus (lingitud).
- Prof. Marin can Creveld (Heebrea ülikool, Jeruusalemm) – “Kuidas uurida sõda?”
- Dr. Iain MacInnes (University of Highlands and Islands) – “Kuidas (mitte) õppida möödunud sõjast: Šoti ja Inglise konfliktikogemused teisest Šoti iseseisvussõjast, 1332–1357)”
- Dr. Oliver Hemmerle (Alpide ülikool Grenoble’is) – “Õppimaks otsustavatest lahingutest tuleb neid defineerida ja ära tunda: Sir Edward Creasy pärand sõja ettekujutamisest ja etteennustamisest”
- Brig-kin Michael H. Clemmesen (Taani kuninglik kaitsekolledž) – “Võimetus ette näha on vältimatu – Esimese maailmasõja aegse meresõja näide”
- Dr. Mart Kuldkepp (Londoni ülikoolikolledž) – “Rootsi valmistub sõjaks: ametlik ja mitteametlik sõjaline planeerimine Esimese maailmasõja ajal”
- Kol-ltn Carlo Cipriani (Itaalia õhujõud) – “Giulio Douhet, tulevikusõda õhust”
- Dr. Kaarel Piirimäe (Eesti sõjamuuseum – kindral Laidoneri muuseum) – “Kujutlused tulevikusõjast ja opratsioonikontseptsioonid Eesti sõjaväes 1930. aastatel”
- Dr. Juho Kotakallio (Helisingi ülikool)
- Dr. Michael Jung (Hannoveri Leibnizi ülikool) – “Werner Osenbergi visioon kogu Saksa teaduspotenstiaali totaalsest rakendusest” totaalses sõjas”
- Alon Posner (Heebrea ülikool, Jeruusalemm) – “Kujutlus tulevastest sõdadest Iisraeli ja Lõuna-Aafrika perspektiivis”h”Kujutlus tulevastest sõdadest Iisraeli ja Lõuna-Aafrika perspektiivis”
- Prof. Gary Baines (Rhodese ülikool, LAV) – “Sõda analoogia põhjal: Lõuna-Aafrika priisiõja (Angola sõja) kultuuriline kodifitseerimine”
- Dr. Robert Jacobs (Hiroshima linnaülikool) – “Visioon tuumarelvaga Teisest maailmasõjast: USA vägede ettevalmistamine tuumarelvade kasutamiseks lahingus”
- Benedict von Bremen (Tübingeni Eberhard Karli ülikool) – “Kolmanda maailmasõja kujutlusi: diskussioonid NATO konventsionaalse kaitse üle 1970. aastatel”
- Dr. Blaž Torkar (Sloveenia sõjaväeõppeasutuste sõjamuuseum) – “Totaalse rahvakaitse doktriin – mida Jugoslaavia relvajõud õppisid oma minevikust?”
- Dr. Dmitar Tasic (Dublini-ülikoolikolledž) – “”Me ei olnud valmis selliseks sõjaks…”; Jugoslaavia rahvaarmee dokriin ja Hugoslaavia pärilussõjad, 1991-1999″
- Hellar Lill (Eesti sõjamuuseum – kindral Laindoneri muuseum) –”Minevikukogemus ja tuleviku-nägemused ning Eesti riigikaitsepoliitika kujundamine 1991-1999″
- Dr. James S. Corum (Saldordi ülikool, Ühendkuningriik) – “USA mudelid sõjast 1990. aastatest tänapäevani – valed eeldused, mis on viinud strateegiliste läbikukkumisteni”
- Dr. Tamir Liber (Barcelona rahvusvaheliste suhete instituut) – “Võrreldes Euroopa riikide kaasaegset sõjalist haridust: muutuste tegurid ja toimijad”
- Dr. Daniel M. Rodrigues (Instituto de Empresa ülikool, Hispaania) – “Konflikti väljavaated massikultuuris
