Konverents
31.10.2024 Tartu ülikooli raamatukogu

15. rahvusvaheline Balti sõjaajaloo aastakonverents “Professional Military Education in the Baltic Region, 1919-2924”

15. rahvusvaheline Balti sõjaajaloo aastakonverents “Professional Military Education in the Baltic Region, 1919-2924” peeti 31. oktoobril ja 1. novembril 2024 Tartu ülikooli raamatukogus. Kava on konverentsi kodulehel baltmilhist.eu.

Rahvusvaheline Balti sõjaajaloo aastakonverents „Professional Military Education in the Baltic Region, 1919–2024” käsitles sõjalise hariduse ajalugu Eestis, Lätis ja Leedus alates rahvusväeosade loomisest vabadussõdade künnisel kuni tänapäevani.

Eesti sõjamuuseum – kindral Laidoneri muuseum, Kaitseväe akadeemia ja Balti kaitsekolledž korraldatav rahvusvaheline Balti sõjaajaloo aastakonverents tõi Tartusse õpetlasi Eestist, Lätist, Leedust ja Saksamaalt.

Ettekannetes oli juttu Eesti, Läti ja Leedu sõjaväelise hariduse ülesehitamisest alates vabadussõdadest ning selleks rakendatud Vene impeeriumi ja teiste riikide kogemustest, ümberkorraldustest sõdadevahelisel perioodil ning sõjaväelise hariduse uuest algusest Balti riikides pärast iseseisvuse taastamist ja suuna võtmist NATOga liitumisele.

Lisaks sõdadevahelisel ajal tegutsenud sõjakoolide taastamisele või uute asutamisele loodi 1999. aastal kolme Balti riigi ühine kõrgem sõjaline õppeasutus Balti kaitsekolledž, mis annab staabiohvitseridele ja ülemveeblitele operatsiooni- ja strateegilise taseme väljaõpet. Seega tähistas konverents ühtlasi Balti kaitsekolledži 25. aastapäeva.

Konverentsi teisel päeval, reedel 1. novembril kogunesid ajaloolased ja teised kutsutud külalised väiksemas ringis, et arutada sõjaajaloo uurimisseisu, käimasolevaid projekte ja riikideüleseid koostöövõimalusi.

Konverentsi ettekannete põhjal kirjutatud artiklid avaldatakse Eesti sõjaajaloo aastaraamatus, mida annab välja Eesti sõjamuuseum koostöös Tallinna ülikooli kirjastusega.

Konverentsi korraldasid Eesti sõjamuuseum, Kaitseväe akadeemia ja Balti kaitsekolledž koostöös Läti sõjamuuseumi ja Leedu Vytautas Suure sõjamuuseumiga.