Näitused
1888-1978 Püsiekspositsioon
Maria Laidoner

Maria Laidoner

Sõjamuuseumi teisel korrusel paikneb Maria salong, mis on pühendatud kindral Johan Laidoneri abikaasale – Poola aadlidaamile, kellest sai Vabadussõja väejuhi abikaasana Eesti esileedi ja suur patrioot.

Salongis on eksponeeritud Laiodneride perele kuulunud nõusid ja mööblit ning koopia Maximilian Maksolly maalitud Maria portreest (pildil). Ka muuseumi esimese korruse nn kohvikuruum on pühendatud Mariale.

Maria Kruszewska Laidoner sündis 12. detsembril 1888. aastal Vilnos (Vilnius) Alevtina ja Antoniusz Kruszewski viienda lapsena. Ta sai muusikahariduse, oli pianist ja klaveriõpetaja.

Vilno jalaväe junkrukoolis õppinud eesti poisi Johaniga Laidoneriga tutvus Maria ühel ballil vaid 16-aastasena. 1911. aastal sõlmiti Peterburis abielu. Abielust sündis poeg Michael (1913–1928). Pärast poja surma adopteerisid Laidonerid Maria Laidoneri vennapoja Aleksei Kruszewski (1913–1941).

Pärast Eesti okupeerimist Nõukogude Liidu poolt arreteeris NKVD Johan Laidoneri väljasaatmisega Venemaale Penzasse. Mari läks abikaasaga vabatahlikult kaasa. Kuigi talle kunagi süüdistust ei esitatud, järgnes 12 aastat vangistust Nõukogude vanglates, s.h seitse aastat üksikvangistust. Oma abikaasat nägi Maria viimast korda 1952. aastal Moskvas Butõrka vanglas.

1954. aastal ta vabastati, kuid Eestisse naasta ei lubatud. Maria elas Melenski linnas ja elatas end klaveritundide andmisega. 1961. aastal tohtis Maria tulla elama mõnda Eesti väikelinna ja ta valis koduks Haapsalu. Ta suri 12. novembril 1978 Viljandimaal Jämejala haiglas ja on maetud Tallinna Siselinna kalmistule poeg Michaeli kõrvale.

Lisalugemist:

 

Maria Laidoner