Eesti Sõjamuuseum

1944nda aasta põgenemine ja Shetlandi buss - 1951. aasta UN põgenikekonventsioonikujundajad

1944. aasta põgenemine Eestist ja Shetlandi bussi nimelised operatsioonid Teise maailmasõja ajal on Euroopas laiemalt üsna vähetuntud sündmused, ometi on nad mõjutanud ja kujundanud olulisel määral Euroopa ajalugu. Hinnanguliselt põgenes 1944. aastal 80 000 eestlast teise nõukogude okupatsiooni eest (ligikaudu 6-8 % neist hukkus teekonnal) . Shetlandi bussi abil liikusid aga sajad agendid ja pagulased Shetlandi, Šotimaa ning Saksamaa poolt okupeeritud Norra vahet. Sündmusi ühendab tahe põgeneda ja võitlus totalitaarsete režiimide vastu. 

Mõne aja jooksul natsirežiim purustati ning Saksamaa (v.a. Ida-Saksamaa) ja Saksamaa poolt okupeeritud territooriumide põgenikud said koju tagasi pöörduda, kuid  Eestis kestis nõukogude režiim veel aastakümneid. Veel 1950ndatel viibisid sajad tuhanded nõukogude režiimi eest põgenenud inimesed ajutistes laagrites või liikusid sihitult mööda Euroopat. Seetõttu võttis ÜRO 1951. aastal vastu pagulasseisundi konventsiooni.

Projekti vältel korraldatakse nii Eestis kui Shetlandi saarel mitmeid temaatilisi seminare. Samuti valmib koostöös projektipartneritega näitus, mis tutvustab nii põgenemislugusid kui ka 1951. aasta ÜRO pagulasseisundi konventsiooni.

Partneriteks on The Baltic Initative and Network ja University of the Highlands and Islands (UK).
Projekti ""The Great Escape" and the "Shetland bus" - two sides of the coin that shaped the 1951 UN Convention on Refugees" rahastatakse Kodanike Euroopa vahenditest.
Projekt kestab septembrist 2016 kuni detsembrini 2017.

4. veebruaril 2017
toimus avaüritus, mis kandis pealkirja "Suur põgenemine üle kahe mere". Ajaloolane Lauri Vahtre kõneles 1944. aasta sündmustest Eestis ning doktor Andrew Jennings, Highlands and Islands’i ülikooli teadur, tutvustas kuulajatele Shetlandi süstiku nimelist nähtust. Endine riigiametnik Jaak Maandi, Vabariigi valitsuse riigisekretäri Helmut Maandi poeg, jutustas mälestusi oma pere põgenemisloost. Pärastlõunal rääkis produtsent Kristian Taska mängufilmi „1944“ tegemisest ning seejärel sai seda filmi ka vaadata.

6. mail 2017
toimub projekti avaüritus "Escape from the Coasts" Shetlandi saarel. Eesti poolt osalevad üritusel Lauri Vahtre, Madis Mikko ja Patrick Rang. Ajaloolane Lauri Vahtre teeb ülevaate 1944. aasta sündmustest Eestis.

Eesti Sõjamuuseum - kindral Laidoneri muuseum  Mõisa tee 1, 74001 Viimsi, Harju maakond
Telefon: +372 621 7410 / 621 7418  E-post: info@esm.ee
Avatud K-P 11-18, sõjatehnika angaar (Vehema tee 1) maist oktoobrini R-P 11-18
Otsi