Eesti Sõjamuuseum

Külli Suitso ja Imbi Paju ühisnäitus

Kunstnik Külli Suitso ning kirjaniku ja filmitegija Imbi Paju ühisnäituse läbiv sõnum on elu hoidmine. Näitusel saab vaadata Külli Suitso maalide ja installatsioonide seeriat "Kiiver" ja Imbi Paju filme "Tõrjutud mälestused“ ja "Soome lahe õed".

Külli Suitso on lõpetanud TÜ maaliosakonna. Tema väljendusvahenditeks on õlimaal, graafika ja video. Seeria "Kiiver" on loodud aastatel 2014-2017 ja esitletud isikunäitustel 2015. ja 2016. aastal Taanis. Eestis on kiivriseeria tööd olnud isiknäitustel Tartu Kunstimajas ja Vôru Linnagaleriis (2017).

Külli Suitso: „Kiiver on tugev sümbol. Tavaliselt seostatakse sellega sõda, hävingut, kannatust, surma, aga ka kaitset. Kiivrite ja mundrite all, millegi eest või vastu sõdiva vôi sõdima saadetud inimese hinges on täiesti isiklikud mõtted, tunded, soovid, unistused, hirmud, igatsused ja saatus. Kiivriseeria töödes mängin tugevate, absurdsete kontrastidega, et tasakaalustada inimese tumedaid külgi.“

Imbi Paju on rahvusvaheliselt tunnustatud kirjanik ja filmitegija, kes püüab oma loomingus läbi psühholoogilise võtme näidata inimsuse pimedat poolt, mida totalitaarsed ühiskonnad kasutavad tööriistadena. Tema peamine sõnum on armastus inimelu vastu, humanism ja eluhoidmise nõue: ära tunnista oma ligimise vastu.

Näitusel on esil Imbi Paju kaks dokumentaalfilmi: "Tõrjutud mälestused", milles ta otsib vastust oma ema loole, kes viidi noore tüdrukuna Gulagi vangilaagrisse. Teine film "Soome lahe õed" käsitleb soome ja eesti naiste ühiseid mälestusi ja vastupanu lähenevale II maailmasõjale.

Soomerootsi kirjanik ja psühhoanalüütik Mikael Enckell on võrrelnud Paju „Tõrjutud mälestusi“ Nobeli laureaadi kirjanik Imre Kertész ja filmitegija Lajos Koltai ühistööna valminud filmiga „Fateless“, mis kujutavad lummuse ja valu nappe võite, mille kandvaks jõuks saab armastus. Sama elu hoidmise vajaduse sõnum läbib ka Külli Suitso ja Imbi Paju ühisnäitust.

Näitusega on kaasas Imbi Paju poolt koostatud eesti-, inglis-, ja taanikeelne   kunsti ja esseekataloog „Kiiver – rahu ja sõja vahel“. Kataloogis saavad sõna Elisabeth Rehn, Christian Højlund, Toomas Hendrik Ilves, Mary Jordan, Harry Liivrand, Enel Melberg, ja Inge Schjødt.

Ühisnäitus jääb avatuks kuni 28. jaanuarini 2018. Kogu näituse perioodi jooksul linastuvad sõjamuuseumi kinotoas mõlemad Imbi Paju filmid.

Eesti Sõjamuuseum - kindral Laidoneri muuseum  Mõisa tee 1, 74001 Viimsi, Harju maakond
Telefon: +372 621 7410 / 621 7418  E-post: info(at)esm.ee
Avatud K-P 11-18, sõjatehnika angaar (Vehema tee 1a) maist oktoobrini R-P 11-18
Otsi